Začalo to recyklovaním odpadu v domácnosti a vznikla z toho prvá predajňa sypaných potravín v Nových Zámkoch. Taký je príbeh obchodu Nasypanô. Majiteľka Petra Košťálová otvorila predajňu len koncom júna, ale už sa teší zákazníkom, ktorí si sypaný spôsob nakupovania obľúbili. Ako vlastne fungujú takéto potraviny? Princíp je veľmi jednoduchý a najmä ekologický.
Ako vznikol nápad alebo myšlienka otvoriť bezobalové potraviny?
Celé to začalo tak, že sme doma s deťmi začali separovať, ale že úplne všetko. Snažili sme sa kupovať potraviny v skle, samozrejme to, čo sa dalo. Potom sme boli na ekologickej konferencii v Bratislave a tam sme sa rozhodli, že do toho ideme. Neskôr sme navštívili v Piešťanoch jeden obchodík so sypanými potravinami, kde nás jeho majitelia ešte viac nakopli a inšpirovali.
Aké sú prvé reakcie zákazníkov, ktorí sem vkročia?
Mnohí sú prekvapení a niektorí tomu nerozumejú. Zvyknú mi položiť otázku, že načo je toto dobré… No takých je skutočne málo. Ale mám pocit, že si to tu ľudia obľúbili a pomaly si zvykajú. Niektorí už chodia so svojimi nádobkami, ktoré vyberú z kuchynskej linky a prídu si doplniť ryžu, olej a podobne. Niektorých starších zákazníkov tu chytí aj nostalgia. Keď ešte supermarkety neexistovali, tak obchody fungovali na takomto princípe. Minule sem vošla jedna pani, zastavila sa uprostred obchodu a povedala: „Jeej, staré dobré časy.“ To bolo veľmi zlaté. (smiech)

Čo všetko si tu môže zákazník kúpiť?
Okrem bežných potravín, ktoré sa v domácnosti používajú, ako sú ryža, strukoviny, rôzne cestoviny a müsli, máme aj lyofilizované (sušené mrazom, pozn. redakcie) a sušené ovocie, rôzne semiačka, oriešky. Každý utorok a štvrtok sem chodí viac ľudí, lebo vtedy sa dá zakúpiť bezlepkový tovar. Ten som na začiatku nemala. Ľudia boli prekvapení, lebo automaticky čakali, že tu taký sortiment bude. Ale nebol problém a doplnila som aj túto časť ponuky.
Máte na výber aj nejaké zdravé maškrty?
Samozrejme. Máme na výber rôzne príchute medových lízaniek a cukríkov, ktoré sú ručne robené. Ale aj sušené a lyofilizované ovocie by som sem zaradila. Niekedy máme v ponuke aj bezlepkové koláče. Terajšou novinkou sú ovocné špirály v rôznych príchutiach.
Čo si kupujú ľudia najčastejšie?
Mnohí sem chodia na para orechy, ale najviac sa nám míňa lyofilizované ovocie a to najmä jahody.
Odkiaľ pochádzajú vaše potraviny a ako sa dostanú do fliaš na poličkách?
Tovar, ktorý sa mi minie doobjednávam a keď príde tak ho uložím do fliaš. Preferujem však potraviny od slovenských alebo českých dodávateľov. Ako prvý tovar sme tu mali strukoviny, ktoré pochádzajú zo slovenského veľkoskladu. Ale niektoré strukoviny sa dajú len ťažko zohnať z okolia, ako napríklad ryža, ktorú máme z Talianska. Oriešky máme z veľkoskladu z Čiech, ale snažím sa odoberať tovar aj od menších firiem. Napríklad domáce müsli, cestoviny alebo sypané čaje máme od slovenských rodinných firiem. Ďalej máme aj oriešky v polevách od českej firmy, ktorá si polevy sama vyrába.
Ako sa postupuje v tom prípade, keď vyprší trvanlivosť potravín?
Ešte sa mi nestalo, že by sa nejaký tovar dostal do doby po záruke. Je to z toho dôvodu, že sme otvorený ešte krátko a aj preto, že sa tovar míňa.

Môžeme suroviny, ktoré tu máte, zaradiť do kategórie bio potravín?
Nie, mám len zopár takých bio potravín. Nechcela som svoj sortiment obmedziť len na výrobky tohto typu, lebo niektoré produkty sa len tak tvária. Ďalším dôvodom je, že bio potraviny sú drahšie a ja sa snažím byť cenovo dostupná širšej kategórii ľudí. Mojim cieľom je hlavne to, aby sme týmto eliminovali plasty, v ktorých sú mnohé potraviny zabalené.
V čom si zákazník môže odniesť svoj nákup?
Najlepšie je, keď si prinesie vlastnú nádobku, ktorú netreba nijak špeciálne ošetriť, stačí ju len dobre vymyť a vypláchnuť. Ak by náhodou so sebou nádobu nemali, máme tu prichystané fľaše na zaváranie. Na maškrty alebo menšie množstvo tu máme malé papierové vrecúška. Alebo ak chce zákazník obal na dlhšie používanie tak si môže vybrať z rôznych veľkostí bavlnených a ľanových vreciek. Tie si berú ľudia najmä na bezlepkové pečivo.
Čo okrem sypaných potravín ešte ponúkate zákazníkom?
Ďalej je tu aj taký malý úsek čapovanej drogérie a ekologických výrobkov. Možno takou zaujímavosťou je zubná pasta v prášku a v tabletkách. Prášok funguje tak, že si navlhčenú zubnú kefku doň namočíte a už si len vyčistíte zuby. Tabletku stačí v ústach počas umývania zubov rozhryznúť.

Prečo si myslíte, že by ľudia mali preferovať bezobalové predajne?
Odpoveď je jednoznačná, aby nevznikalo toľko jednorazového odpadu, to je najdôležitejšie. Mne bolo veľmi ľúto, keď som videla, ako sa mi plní kôš v kuchyni už len z toho, že som vybalila niektoré potraviny.
Je tento spôsob nakupovania finančne náročnejší ako nakupovanie v supermarketoch? Neodrádza ľudí cena?
Naše ceny sa nelíšia od tých, ktoré sú vo veľkých obchodoch. Možno niekoho prekvapí cena za olej, ktorá sa líši od tej bežnej v supermarketoch. Dôvod je taký, že ide o kvalitný slovenský a taliansky olej. Inde by človek zaplatil možno rovnako za také oleje. Ďalší faktor, ktorý výslednú cenu ovplyvnil je, že obaja dodávatelia mali doporučenú cenu, aby bola v rámci nejakého územia jednotná, tak som sa tomu musela prispôsobiť.
Čo bolo pri otváraní takéhoto obchodu najťažšie, možno aj z toho hľadiska vybavovania?
Zo začiatku som sa obávala hygieny no neskôr som prišla na to, že najťažšie pre mňa bolo po toľkých rokoch sa znovu učiť na skúšky, aby som získala odbornú spôsobilosť na otvorenie potravín. Keď som dostala rozsah otázok, tak ma to vystrašilo. Boli tam aj témy, ktoré sa ma skutočne netýkali, ale neskôr sa to zúžilo na okruh, ktorý som potrebovala.

Akým spôsobom sa snažíte zviditeľniť?
Máme založenú facebookovú stránku nášho obchodu, o ktorú sa starám ja. Moje deti zas spojazdnili profil na Instagrame. Ten je úplne v ich réžii a ja sa tomu ani nebránim (smiech).
Cítite pocit zadosťučinenia, vzhľadom na to, že ste sa rozhodli predávať výrobky či potraviny, ktorými šetríte životné prostredie?
Vyvoláva to vo mne príjemný pocit, najmä keď vidím, že aj ostatní majú záujem týmto spôsobom šetriť naše prostredie, kde žijeme. Mám taký veľmi milý zážitok. Raz prišla mamička s dcérkou nakúpiť a priniesli si také malé látkové vrecúška. Mamička mi potom rozprávala, že tie vrecúška vyrábala jej dcéra. Vraj večer, ako si dopísala úlohy a pripravila veci do školy, zavrela sa v izbe, mame zakázala vojsť a medzitým ušila štyri jednoduché vrecúška. Takže to sú práve také momenty, ktoré mi prinášajú radosť.
Predajňu Nasypanô nájdete na ulici Milana Rastislava Štefánika 37 v Nových Zámkoch (získať trasu).
Ako byť EKO je séria článkov, ktoré pripravila naša redakcia. Našim cieľom je predstaviť ekologické obchody v našom meste, ktoré možno ešte veľká časť obyvateľov prehliada alebo nepozná, keďže niektoré vznikli len nedávno. Prostredníctvom rozhovorov chceme našim čitateľom priblížiť podstatu a fungovanie takýchto obchodov. Už máme za sebou návštevu čapovanej drogérie Altini a bezobalového obchodu Sypanô. Najbližší článok bude o čapovanej drogérii, ktorá funguje v Nových Zámkoch už dlhšie. Ak viete o nejakom ďalšom obchode, ktorý šetrí našu prírodu, dajte nám o ňom vedieť!
Autor článku: Viktória Záčeková
Som študentka žurnalistiky, ktorej niekedy 24 hodín nestačí nato, aby všetko stihla. Ale vždy si nájdem čas na vynikajúcu kávu a prechádzku v prírode.
Komentáre