Plasty vo vysokej miere zaťažujú životné prostredie. Niektoré pri tom slúžia len na jedno použitie a potom putujú do koša. Projekt Precious Plastic vracia plasty späť do obehu, a to tak, že im dáva nový zmysel. Čo je cieľom tohto projektu a ako funguje na Slovensku? Na tieto otázky a ešte viac nám o Precious Plastic Slovakia porozprával Martin Vasko, ktorý aj so svojim tímom zastrešuje projekt v rámci našej krajiny.
Precious Plastic je celosvetová komunita. „To znamená, že je to otvorený projekt pre kohokoľvek, kto chce nejakým spôsobom prispieť k ochrane životného prostredia. Projekt pochádza z Holandska a v rámci iných štátov má svoje pobočky, ale v našich končinách nie je zatiaľ takáto forma recyklácie rozvinutá, napríklad ani u Čechov,“ hovorí Martin.
Martin, ktorý má 23 rokov, sa o projekte Precious Plastic dozvedel na internete z videa jedného Holanďana. „Bol som z toho nadšený, keď som videl, ako sa dá premeniť plastový odpad na nové a užitočnejšie veci. Najlepšie na tomto projekte je to, že ten chlap z Holandska všetky podklady na vyhotovenie jednotlivých strojov, na prípravu produktov z plastu sprístupnil zadarmo pre verejnosť. Vtedy som si povedal, že to chcem vyskúšať a sám si postaviť také stroje. Navyše to pre mňa malo veľký význam aj z hľadiska ekológie,“ povedal Martin.
Začínali od nuly
Na začiatku realizácie projektu to bola iba predstava, myšlienka, o ktorej Martin začal uvažovať pred štyrmi rokmi. Potom kontaktoval svojho kamaráta Maťa, ktorý žije vo Švajčiarsku. „Pustili sme sa do toho spolu, aj keď na diaľku. Začali sme dávať dokopy vlastné peniaze, ktoré sme neskôr investovali do stavby strojov. Samotný projekt neposkytuje žiadnu finančnú podporu na jeho realizáciu, preto sme pozbierali svoje drobné a rozbehli to. Napokon sa k nám pridal aj Samo.“

Pomaly sa začali veci hýbať a projekt dával čím ďalej tým väčší zmysel. Martin si živo spomína, ako sa z myšlienky začalo budovať niečo reálne. „V roku 2018 sme začali stavať stroje, tvorili prototypy a formy, a pustili sme sa aj do marketingu. Jednoducho sme dávali vedieť svetu o sebe, že existujeme a lokálne sa snažíme riešiť problematiku plastov,“ dopovedal.
„Boli aj chvíle, keď sme to s chalanmi z Precious Plastic Slovakia chceli vzdať,“ hovorí Martin, ale napokon sa vždy rozhodli v projekte pokračovať. „Začiatky sú všade ťažké. Nám robilo najväčšie problémy zostavovanie strojov. Niekedy sme sa riadili taktikou pokus omyl (smiech). Ale aj dodnes sa stane, že sa niečo pokazí, zlomí a treba to vymeniť či opraviť (smiech),“ prezradil.
Práca Popolušky
Stroje, pomocou ktorých vyrábajú plastové produkty, nenavrhovali sami. Projekt Precious Plastic im ponúkol výkresy a všetky informácie potrebné k vyhotoveniu strojov zadarmo. „Niečo sme síce upravili alebo vylepšili, ale už sme stavali na samotnej myšlienke projektu, ktorý vznikol preto, aby ľudia začali celosvetovo recyklovať,“ prezradil Martin.

Samotný projekt nehovorí však o tom, aby si každý postavil stroje a začal recyklovať pre svoju domácnosť. Ľudia sa do tohto procesu vedia zapojiť aj inak. „Ostatní nám môžu pomôcť tak, že nám prinesú nejaký plastový odpad. Najčastejšie sú to vrchnáky z fliaš. My sa potom zahráme na popolušky a vytriedime vrchnáky podľa farby,“ hovorí Martin a bližšie opisuje výrobný proces, „potom nastáva proces drvenia, kde sa plastový odpad mení na plastovú drť, podobá sa to na piliny, ale sú z plastu. Následne tieto piliny vkladáme do stroja s názvom vstrekolis, ktorý funguje na báze tepelno-mechanického spracovania. To znamená, že nahrievame plast na teplotu tavenia (najčastejšie 210° C). Piliny sa zmenia na plastovú taveninu, ktorá vyzerá ako plastelína. Túto hmotu pod tlakom strekneme do oceľových foriem, čo si sami navrhujeme. Takto vzniká už hotový produkt, ktorý potrebuje už len vychladnúť na vzduchu.“
V obci Harichovce majú chalani z Precious Plastic Slovakia vytvorený priestor, kde pretvárajú plast a dávajú mu nový zmysel. „Sem ľudia môžu priniesť svoj odpad. V rámci nášho systému s názvom plastová banka, ktorý sme navrhli, budú môcť tak ako v obchode, meniť peniaze za tovar. Ľudia sem prinesú napríklad vrchnáky a pomocou strojov z nich vyrobíme hotové produkty, teda buď nejaký kvetináč alebo kľúčenku,“ hovorí Martin a ďalej vysvetľuje, „ide o motivačný systém, aby ľudia boli motivovaní plastový odpad zbierať a nosiť nám ho.“
Užitočné veci z odpadu
Na to, aby boli jednotlivé produkty kvalitné aj po tepelnom spracovaní, je potrebné vziať do úvahy jednotlivé vlastnosti plastov. „Máme vymedzené kategórie alebo skôr sú plasty, s ktorými máme dobré skúsenosti. Sú to napríklad vrchnáky z PET fliaš označené skratkou HDPE (vysokohustotný polyetylén, poznámka redakcie). Ten je označovaný v recyklačnom trojuholníku číslom dva. Ale vieme pracovať aj s polystyrénom. Avšak na základe neskorších výskumov bolo zistené, že HDPE je najmenej škodlivý,“ objasnil Martin.

Pomocou strojov dokážu už existujúci plast pretvoriť a vyrobiť z neho nový, užitočnejší produkt. Podľa Martina si ľudia najviac obľúbili kvetináče. „Ďalej vyrábame aj kľúčenky v tvare Slovenska, držiaky na mobil v tvare S, čo je dosť taký trhák (smiech). Naše portfólio sa snažíme zväčšovať a v blízkej budúcnosti plánujeme vyrábať náušnice a plastové motýliky. Našim cieľom je vracať plast späť do obehu, aby nestál na skládke. Akoby sme tým plastom dali druhú šancu, z čoho vychádza názov projektu, ktorý v preklade zanemená vzácne plasty,“ dopovedal.
Dobrovoľne a v rámci voľného času
Projektu sa traja členovia tímu stíhajú venovať vo svojom voľnom čase. Nedávno dokonca zorganizovali interaktívne vzdelávanie pre žiakov gymnázia. „Bolo to prvýkrát, čo sme sa do niečoho takého pustili, ale malo to úspech. Vidíme v tom zmysel a plánujeme pokračovať vo vzdelávaní mladých v tomto smere a pracovať s nimi,“ rozpráva Martin. „Išlo o interaktívny rýchlokurz týkajúci sa aj ekológie, aj strojárskej časti projektu. Všetko, čo sme im odovzdali z teoretického hľadiska, sme následne demonštrovali priamo na mieste. Na prednášku sme si priniesli vlastné stroje, takže žiaci si ich mohli vyskúšať, ohmatať a niečo si vyrobiť. Prepojili sme teda prax s teóriou a v tom vidíme pridanú hodnotu z našej strany,“ dopovedal.

Keďže sú všetci členovia z projektu Precious Plastic Slovakia zamestnaní, času na takéto aktivity majú málo. „Chceli by sme navštíviť viac škôl a prednášať žiakom, ale má to háčik. Cez týždeň chodíme do roboty a jedine cez víkend sa vieme venovať vzdelávacím aktivitám. Aj naposledy sme to tak riešili. No tým, že v sobotu škola nie je, bolo to trochu náročnejšie,“ objasnil Martin a dodal, „Ale robíme to preto, lebo to chceme robiť a baví nás to, aj keď je to z časového hľadiska ťažšie zosúladiť.“

Odvážne plány do budúcnosti
Napriek tomu, že projekt Precious Plastic funguje na Slovensku len krátko, plány jeho tímu sú odvážne. Martin nám prezradil ich spoločnú víziu, ktorú by chceli realizovať v priebehu troch až piatich rokov. „Chceli by sme skonštruovať obrovskú 3D tlačiareň na recyklovaný plast s tým, že bude možné vytlačiť akýkoľvek produkt. Pod obrovskou tlačiarňou si predstavujeme rozmery meter krát meter, čo v praxi znamená, že budeme vedieť vytlačiť celú stoličku alebo stôl. My si sami budeme vyrábať takzvaný filament (náplň do 3D tlačiarne, poznámka redakcie) a následne z neho tlačiť trojrozmerné objekty,“ prezradil Martin. S plastmi to však nie je jednoduché. Každým opracovaním strácajú niečo na vlastnostiach. „Už to nikdy nebude stopercentný produkt, pretože sa tam môže zaniesť aj nejaké percento nečistôt. Avšak stále bude vykazovať dobré mechanické vlastnosti, ako je pevnosť,“ ukončil.

Recyklovanie je podstatné
Recyklovanie je jedným zo spôsobov ako pristupovať ekologickejšie k prírode. Martin hovorí, že by sme to nemali brať na ľahkú váhu. „To je to najmenej, čo môžeme spraviť. Aj keď som si vedomý toho, že nie v každom meste je dobre riešený systém triedenia odpadov. Ale ľudia si môžu odkladať nejaký plast zvlášť a následne nám ho poslať alebo priniesť. Je pre nás podstatné, aby sme do tohto projektu zapojili čo najviac ľudí. Dôležitá je aj spätná väzba, či sa ľuďom daná vec zdá praktická, šikovná, pretože našim cieľom nie je vytvárať ďalší odpad, ale užitočné veci. Niektorým sa myšlienka tohto projektu páči natoľko, že projekt Precious Plastic Slovakia podporujú aj finančne. Je to pre nás veľká pomoc, keďže do projektu vkladáme vlastné financie. Ale hlavne to robíme preto, lebo nás to baví, zaujíma a šetríme tým prostredie,“ dokončil Martin.
Ako byť EKO je séria článkov, ktoré pripravuje naša redakcia. Prostredníctvom rozhovorov chceme našim čitateľom priblížiť rôzne spôsoby, ako šetriť životné prostredie. Už máme za sebou dve návštevy čapovaných drogérií aj bezobalového obchodu s potravinami. Čo nás čaká najbližšie? Rozhodnite o tom vy! Ak poznáte niekoho, kto sa venuje ekológii alebo nejakým spôsobom prispieva k ochrane životného prostredia, dajte nám o ňom vedieť.
Autor článku: Viktória Záčeková
Som študentka žurnalistiky, ktorej niekedy 24 hodín nestačí nato, aby všetko stihla. Ale vždy si nájdem čas na vynikajúcu kávu a prechádzku v prírode.
Komentáre