
Región Nové Zámky a Šurany čaká obrovský investičný impulz. Gigafabrika na výrovbu batérii do elektromobilov prinesie stovky pracovných miest pre obyvateľov mesta a okolitých obcí, zároveň sa postará o zlepšenie starnúcej dopravnej infraštruktúry. Odpovede na otázky obyvateľov vrátane tých bezpečnostných nám poskytol priamo výkonný riaditeľ GIB EnergyX.
Schválenie zmeny územného plánu mesta Šurany bolo ďalším krokom vpred k výstavbe premyselného parku Šurany Industrial park. Jeho súčasťou bude v budúcnosti gigatováreň na výrobu elektrobatérii, za ktorou stojí GIB Energy a firmy Gotion a start-up Inobat. Tá už dnes dostáva presné kontúry a pripravuje sa na začatie veľkej ekologickej štúdie, ktorá je naplánovaná už na druhý kvartál roku 2025.
Obrovská investícia
Samotná fabrika bude mať 95 hektárov. V počiatočnej fáze vývoja bude mať kapacitu 20 GWh s ďalším potenciálom dosiahnuť kapacitu až 40 GWh. Výstavba fabriky je naplánovaná na prvú polovicu roka 2025, spustenie testovacej prevádzky v roku 2026 a plná výroba by mala byť spustená začiatkom roka 2027.
Výstavba gigafabriky prinesie významný impulz pre ekonomiku širokého okolia. Obyvatelia Šurian, Bánova, Nových Zámkov a ďalších obcí získajú nové pracovné príležitosti, zatiaľ čo rozsiahle investície do infraštruktúry zlepšia dopravné spojenia a verejné služby. Celý región sa stane atraktívnejším miestom na život aj podnikanie.

Lokalita Šurian bola vybraná na základe podrobných analýz, ktoré ukázali, že región ponúka ideálne
podmienky pre výstavbu gigafabriky. „Medzi hlavné výhody patrí dostupnosť kvalitnej infraštruktúry, dostatok priemyselných zón a dobrá prepojenosť s hlavnými dopravnými trasami. Významným faktorom bola aj podpora zo strany štátu a miestnych samospráv, ako aj potenciál rekvalifikácie pracovnej sily v regióne. Projekt prinesie dlhodobý ekonomický a sociálny rozvoj, pričom bude mať pozitívny dopad na širšiu komunitu a podporí rozvoj priemyselného sektora na Slovensku,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti GIB EnergyX Pavol Krokoš.
Pracovné príležitosti
Nová výrobná fabrika bude zamestnávať slovenských občanov, pričom sa plánuje orientovať na okolie Šurian približne do vzdialenosti 70 kilometrov. Zamestnancov plánuje zvážať svojou vlastnou autobusovou dopravou.
Po spustení plnej prevádzky v roku 2027 bude v baterkárni pracovať približne 1 300 zamestnancov.
Okrem priamych pracovných miest sa očakáva vytvorenie stoviek ďalších nepriamych pracovných pozícií v dodávateľských reťazcoch a službách. „Nábor bude postupný, pričom v počiatočných fázach sa budú prijímať odborníci na výstavbu a infraštruktúru, a následne operátori výrobných liniek a špecialisti na technológie batérií,“ tvrdí Krokoš.
„Okrem pracovných miest bude gigafabrika podporovať aj lokálne podnikateľské prostredie. Zvýšená ekonomická aktivita posilní obchod, služby a priláka ďalších investorov, ktorí regiónu prinesú moderné technológie a inovácie. GIB chce, aby región nebol len centrom priemyslu, ale aj progresívnym miestom, kde sa ľuďom darí a kde chcú zostať žiť,“ vyjadril sa Výkonný riaditeľ GIB Pavol Krokoš.
Podpora miestnych podnikov
Výstavba baterkárne v Šuranoch je jednou z najväčších zahraničných investícií v histórii Slovenska.
Pre Novozámčanov a miestnych obyvateľov však neznamená len nové pracovné miesta. Každodenne stovky ľudí cestujú z vlakovej stanice v Nových Zámkoch do Bratislavy či do Nitry. A táto inestícia ich podľa investoira môže pomôcť vyprázdniť.
„Je to príležitosť zostať a prosperovať vo vlastnom regióne bez nutnosti každodenného dochádzania do vzdialených miest. Menej času stráveného na cestách znamená viac času pre rodinu, oddych a kvalitnejší život,“ vyjadril sa k našej otázke Krokoš.

Závod vytvorí tisíce pracovných miest pre ľudí z regiónu a priamo podporí miestne podniky, keďže zvýši dopyt po službách v logistike, bezpečnosti, údržbe, gastronómii a maloobchode. Väčšia ekonomická aktivita posilní aj mestské a obecné rozpočty, čo umožní investície do lepšej infraštruktúry, verejných služieb a školstva. „Výsledkom bude nielen silnejšia ekonomika, ale aj moderné a dobre fungujúce mesto a obce,“ dodal Krokoš.
Konkurencieschopné mzdy
Baterkáreň GIB EnergyX má v pláne pokúnať viacero pracovných pozícii. Od výrobných operátorov a technikov až po inžinierov a manažérov. „Mzdy budú konkurencieschopné a primerané kvalifikácii
zamestnancov,“ potvrdil pre Som Novozámčan Krokoš.
Súčasťou projektu je aj odborné vzdelávanie a rekvalifikácia, čo má pomôcť Novozámčanom získať potrebné zručnosti bez toho, aby museli odchádzať za lepšími možnosťami do veľkých miest.
„Spoločnosť cielene zamestnáva ľudí z regiónu a neplánuje dovoz pracovnej sily zo zahraničia. Výrobný závod ponúkne alternatívu pre tých, ktorí dnes musia dochádzať do Bratislavy, Nitry, Trnavy či Levíc. Menej dochádzania znamená nižšie náklady na dopravu, menej stresu a viac času na rodinu či osobný
život,“ vysvetlil Krokoš.
Od začiatku projektu je záujem o pracovné miesta v gigafabrike mimoriadne vysoký. Kancelária prvého kontaktu v Šuranoch už eviduje stovky záujemcov.
Využitie vody vo fabrike
Spodnú vodu nebude fabrika využívať vôbec, nie je projektovaná ani v ekologickej štúdii. Spoločnosť Inobat portálu Som Novozámčan potvrdila, že sa s jej využitím nepočíta ani v budúcnosti. Výstavba teda hladinu podzemnej vody neovplyvní. Počíta sa iba s využívaním vody z rieky Nitry, ktorá tam však bude späť vrátená. Vodu z verejného vodovodu bude spoločnosť využívať iba pre potreby zamestnancov, ako pitnú vodu.
„Výroba bude prebiehať v súlade s prísnymi európskymi normami a dôraz sa bude klásť na efektívne využívanie prírodných zdrojov, recykláciu a bezpečné nakladanie s odpadmi. Technologická voda bude ekologicky čistená a vrátená späť do rieky Nitra bez negatívneho vplyvu na jej kvalitu či množstvo,“ vysvelil Krokoš.
Recyklačné systémy budú zabezpečovať efektívne nakladanie s odpadovými materiálmi, čím sa zníži
množstvo nevyužiteľného odpadu a maximalizuje opätovné spracovanie surovín. „Optimalizovaná
spotreba vody a kontrolované vypúšťanie technologických vôd zabezpečia, že výrobný proces nebude
mať dlhodobý negatívny dopad na rieku Nitra ani širší ekosystém,“ povedal Krokoš.
Obchvat Šurian
Výstavba so sebou prinesie investície aj do cestnej a dopravnej siete regiónu. V rámci memoranda o výstavbe obchvatu mesta Šurany sa projekt posúva ďalej. Preprava surovín a hotových batérií
bude však primárne riešená železničnou dopravou, čím sa minimalizuje dopravné zaťaženie ciest.
„Modernizácia ciest, nové spoje a lepšie dopravné riešenia uľahčia každodenný život nielen zamestnancom fabriky, ale aj širokej verejnosti. GIB chce byť viac než len investor – chce byť stabilným a zodpovedným partnerom regiónu, ktorý sa podieľa na jeho rozvoji a pomáha budovať lepšiu budúcnosť. Spoločne môžeme vytvoriť silný, prosperujúci a udržateľný región, kde sa dobre žije, pracuje aj podniká,“ dodal Krokoš.
Vodiči už dlhodobo majú o túto variantu záujem, keďže pomôže diaľkovej doprave obísť mesto, kde sa často tvoria počas rannej špičky zápchy.
Svoj podpis pod memorandum v súvislosti s prípravou priemyselného parku Šurany Industrial Park už okrem podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej, ministra dopravy Jozefa Ráža a konateľa MH Invest Adriána Jenča pripojili aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík a primátor mesta Šurany Marcel Filaga.
„Toto memorandum predstavuje významný krok k zlepšeniu dopravnej infraštruktúry, čo prispeje nielen k rozvoju priemyslu, ale aj k zvýšeniu kvality života obyvateľov v meste i celom regióne. Naša vzájomná spolupráca je preto kľúčová pre úspešnú realizáciu týchto cieľov. Verím, že spoločne dokážeme zrealizovať a dosiahnuť všetky míľniky, ktoré pred nami stoja a budú mať pozitívny dopad pre celú túto oblasť i Slovensko,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Bezpečnosť prevádzky
Pri výrobe batérií nebudú používané nebezpečné ťažké kovy, ako olovo či ortuť, čím sa výrazne znižuje riziko kontaminácie pôdy a vodných zdrojov. „Všetky vedľajšie produkty budú spracované v súlade s prísnymi environmentálnymi predpismi, pričom kladieme dôraz na recykláciu a efektívne využívanie surovín,“ uviedol Krokoš. Výrobný odpad bude spracovaný prostredníctvom certifikovaných recyklačných partnerov, čo zabezpečí jeho bezpečné a ekologické nakladanie.
Výroba batérií je jednou z najprísnejšie regulovaných oblastí priemyslu. „Plnenie národných a európskych legislatívnych požiadaviek je nevyhnutným predpokladom pre konkurencieschopnosť a uvedenie produktov na vysoko regulovaný európsky trh,“ zdôraznil Krokoš. Projekt je navrhnutý s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť a bezpečnú prevádzku.
Použitie najmodernejších filtračných systémov a ekologických technológií zabezpečí, že prevádzka fabriky bude v súlade s najprísnejšími environmentálnymi normami EÚ. Nezávislé monitorovacie mechanizmy budú nepretržite sledovať kvalitu ovzdušia, vody a pôdy, aby bola ekologická stopa minimalizovaná na najnižšiu možnú úroveň.
„Náš záväzok je jasný – všetky procesy budú realizované na najvyššej úrovni bezpečnosti a environmentálnej zodpovednosti,“ uviedol Pavol Krokoš z GIB EnergyX. Budú zavedené prísne bezpečnostné protokoly a moderné technológie na prevenciu priemyselných rizík, čím sa zabezpečí bezpečné pracovné prostredie pre všetkých zamestnancov.
Aby vám už nič neuniklo, sledujte nás na Facebooku a prihláste sa na odber Novozámockého newslettera.
Komentáre