
Už od apríla, keď začne byť teplejšie sa opäť objavujú malé, no nebezpečné živočíchy – kliešte.
Čo sú to kliešte a kde sa vyskytujú?
„Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je najznámejší druh z čeľade kliešťovitých. Je to druh parazita, ktorý sa živí krvou divých i domácich zvierat a človeka. Nebezpečný je tým, že môže byť nositeľom rôznych chorôb, ako napr. pre človeka nebezpečná lymská borelióza a kliešťová encefalitída.“ hovorí portál WikiPedia.
Kliešte si vás nájdu pomocou Hallerovho orgánu, ktorý je schopný zachytiť napríklad amoniak a kysličník uhličitý, na základe čoho zachytí váš dych. Následne sa pripraví a čaká na svojho hostiteľa. Najčastejšie ich nájdeme vo vysokej tráve, na stromoch, takmer všade v prírode. Keď sa na vás kliešť prichytí, nájde vhodné miesto na prisatie a pomocou hypostomu sa lepšie prichití a začne odsávať krv. Práve táto časť je nebezpečná, keďže sa vám do tela môže dostať choroba, ak je kliešť nakazený.
Kde je najväčší výskyt kliešťov v Novozámockom okrese?
Podľa Úradu Verejného Zdravotníctva je najvyšší výskyt kliešťov, čo sa týka Novozámockého okresu v oblasti Ipeľskej pahorkatiny,v katastroch obcí zo západnej strany Kováčovských kopcov, teda Bajtava, Leľa, Skalka, Malé Kosihy, Malá nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Pavlová,Sikenička, Bíňa, Mužla-Čenkov. Ďaľšou hlavnou oblasťou výskytu je oblasť Pohronskej pahorkatiny, k.o. Strekov, Rúbaň, Dubník, Gbelce, Nová Vieska, Svodín, Trávnica, Podhájska, Dedinka, Veĺké Lovce, Kolta a Čechy. Ale to samozrejme neznamená, že inde sa s nimi nestretnete.
Ako sa chrániť?
Ak sa chytáte do oblasti, kde sa nachádzajú kliešte, vezmite si dlhé nohavice, tričko s dlhými rukávmi a uzatvorenú obuv, najlepšie svetlej farby. Pomôžu taktiež repelentné prípravky, ktoré nájde v bežnom supermarkete. Po príchode domov si skontrolujte svoje oblečenie a telo. Zamerajte sa najmä na oblasti hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. Dôležité je skontrolovať či nemáte kliešťa čo najskôr, pretože čím skôr ho vyberiete, tým nižšie je riziko nákazy.
Čo robiť ak mám kliešťa?
Treba sa ho pokúsiť čo najskôr vybrať, existuje niekoľko spôsobov. Najlepšie je kliešťa odstrániť pinzetou a to tak, že ho uchopíte a budete ho opatrne vyťahovať kývavými pohybmi. Treba si dávať pozor, aby ste kliešťa neroztrhli, keďže by vám v tele zostala časť jeho tela. Vytiahnutého kliešťa sa čo najskôr zbavte, keďže môže prežiť. Miesto uhryznutia po vytiahnutí vydezinfikujte, najlepšie prostriedkom s obsahom alkoholu.
Dúfame, že vám tento článok pomohol a dávajte si pozor na kliešte.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.uvzsr.sk
Autor článku: Richard Prutkay
Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan ako šéfredaktor. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce. Pôsobím ako redaktor a TV moderátor.
Komentáre