V lokalite priemyselného parku v Šuranoch horelo. Predtým sa tam pohybovali neoprávnené osoby

Požiar v lokalite. FOTO: Mesto Šurany

V sobotu 8. júna zasahovali hasiči v lokalite budúceho Priemyselného parku Šurany, kde aktuálne prebieha rozsiahly archeologický výskum.

Zásah prebehol len deň po tom, čo spoločnosť MH Invest, s.r.o., upozornila na pohyb nepovolaných osôb v oblasti. Prípad už vyšetruje polícia.

Archeologický nález

Lokalita, kde má v budúcnosti vyrásť nový strategický priemyselný park, sa v posledných týždňoch stala miestom významných archeologických nálezov. Výskum v tejto oblasti realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied a zapojení sú aj experti z rôznych vedeckých oblastí, vrátane antropológie, zoológie či botaniky.

Napriek vedeckému významu miesta sa lokalita stala terčom narúšania. „Na mieste sa opakovane pohybovali amatérski hľadači pokladov, samozvaní historici Slovanov a dokonca aj jednotlivci, ktorí tam „vzdávali obety“ či natáčali záujmové videá,“ informuje MH Invest.

Títo ľudia opakovane vchádzali na označené výskumné plochy bez povolenia, čím ohrozovali prebiehajúci výskum, pošliapavali odkryté objekty a hroby a podľa svedectiev sa nevyhýbali ani slovným útokom na odborníkov.

Súkromný pozemok

Spoločnosť MH Invest pripomína, že ide o súkromný pozemok s jasne vyznačeným zákazom vstupu. Vstup majú povolený výlučne pracovníci archeologického výskumu a technici, ktorí vykonávajú prípravné stavebné práce, napríklad prekládku plynovodu.

Zákon 49/2002 Z.z. o ochrane pamiatkového fondu jednoznačne stanovuje, že všetky archeologické nálezy patria Slovenskej republike a ich správcom je Archeologický ústav SAV. Akékoľvek samovoľné hľadanie, zbieranie či premiestňovanie nálezov, vrátane používania detektorov kovov, je zakázané a trestné.

Porušenie tohto zákona môže mať vážne dôsledky – pokuty sa môžu pohybovať v rozmedzí od 10-tisíc do jedného milióna eur. Navyše, podľa Trestného zákona môže byť neoprávnené prisvojenie si nálezu alebo jeho poškodenie posudzované ako trestný čin poškodzovania kultúrneho dedičstva.

Výskum prebieha v súlade so zákonom

Záchranný výskum je realizovaný na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Nitra a koordinovaný medzi MH Invest, SAV a KPÚ.

Všetky fázy výskumu prebiehajú odborne, s dôrazom na dokumentáciu a ochranu nálezov, ktoré sú následne skúmané v laboratóriách. Výskum môže trvať aj niekoľko rokov a často na ňom participujú aj medzinárodné odborné inštitúcie.

MH Invest zároveň dôrazne odmieta šíriace sa dezinformácie o údajnom ničení nálezov. Bez podpory investora by podľa odborníkov takýto rozsiahly výskum vôbec nebol možný.

Verejnosť je vyzvaná na rešpektovanie zákonov, zákazových označení a práce odborníkov. Archeologické nálezisko v Šuranoch predstavuje cenný kus kultúrneho dedičstva Slovenska a jeho ochrana je v záujme nás všetkých.

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan ako šéfredaktor. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce. Pôsobím ako redaktor a TV moderátor.

Komentáre