
V Šuranoch sa pripravuje výstavba centra opätovného využitia spoločnosti ShredCo, ktoré sa bude zameriavať na spracovanie lítium-iónových batérií.
Tento projekt vyvoláva diskusie v regióne, no zároveň predstavuje významnú investíciu do priemyslu s potenciálom priniesť nové pracovné miesta a ekologicky udržateľné riešenia v oblasti recyklácie.
Strategická poloha
Centrum opätovného využitia batérií ShredCo nebude súčasťou plánovaného priemyselného parku v Šuranoch, ale vznikne v jeho blízkosti. Spoločnosť si vybrala túto lokalitu ešte pred schválením priemyselného parku a rozhodla sa pre areál spĺňajúci dve hlavné kritériá – nezastavať ornú pôdu a využiť existujúci priemyselný objekt s priamym napojením na železničnú sieť.
„Momentálne bežia prvé povoľovacie procesy a o inej lokalite ako Šurany nezvažujeme,“ uviedol člen
predstavenstva spoločnosti Pavol Kováč v rozhovore pre Som Novozámčan.
Mechanická recyklácia
Prevádzka ShredCo podľa Kováča nebude spaľovať žiadne materiály, čo obmedzí vplyv na životné prostredie. Proces recyklácie bude výlučne mechanický, čo znamená, že batérie sa rozdrvia a jednotlivé zložky – plasty, hliník, fólie, elektrolyt a tzv. „black mass“ – tie sa oddelia na ďalšie spracovanie.
Black mass je tým najhodnotnejším produktom. Je to zmes obsahujúca vzácne kovy, ktoré sa ďalej používajú pri výrobe nových batérií. Podľa Kováča ide o komoditu obchodovanú na burze, ktorá má vysokú ekonomickú hodnotu.
Energetická náročnosť prevádzky bude štandardná – využívať sa bude elektrina, plyn na vykurovanie a minimálne množstvo vody. Podľa Kováča bude ročná spotreba vody štyrikrát nižšia ako v prípade bežnej samoobslužnej autoumyvárky.
Použitie chemických látok v procese bude obmedzené. „Použité budú chemické látky ako dusík a hydroxid sodný, ktoré slúžia na neutralizáciu látok v elektrolyte. Celý tento proces prebieha v uzavretej atmosfére bez kyslíka a prístupu človeka,“ vysvetlil Kováč a dodal, že ich ročná spotreba sa odhaduje na približne päť kamiónov za rok.
Ekologické dopady
Kováč tvrdí, že prevádzka nebude mať negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia ani nebude zdrojom zápachu. Odborná rozptylová štúdia, ktorú si dala spoločnosť vypracovať, preukázala, že emisie neprekročia stanovené limity.
ShredCo plánuje dosiahnuť 98-percentnú mieru zhodnotenia batérií, pričom len minimálne množstvo nespracovateľného odpadu bude musieť byť odvážané do zahraničia. „Na Slovensku neexistujú kapacity na spracovanie tohto druhu odpadu, preto bude vyvážaný do zahraničia,“ uviedol Kováč.
ShredCo sa bude zameriavať hlavne na recykláciu chybných batérii do automobilov, ktoré boli vyradené už počas výroby. Väčšina dopravy bude realizovaná po železnici, aby sa predišlo preťaženiu cestnej siete.
„Zhruba tri štvrtiny všetkej logistiky bude zabezpečené vlakovou prepravou, na ktorú je náš areál priamo napojený. Pri trojzmennej prevádzke činí zaťaženie cestnej siete maximálne 2,5 kamióna denne,“ vysvetlil Kováč.
Pracovné miesta
Projekt prinesie približne 90 pracovných miest, pričom tretina z nich bude v administratíve. Spoločnosť plánuje uprednostniť lokálnych zamestnancov a ponúkať nadpriemerné mzdy. „Chceme vybudovať kvalitný tím a iba v krajnom prípade využívať pracovné agentúry,“ uviedol Kováč.
Investícia je financovaná prevažne z verejných zdrojov – 70 percent nákladov pokryje Ministerstvo financií prostredníctvom investičného fondu Slovak Investment Holding. Zvyšných 30 percent financuje súkromný investor.
Tento model financovania znamená, že väčšinovým vlastníkom spoločnosti ShredCo bude Slovenská republika, ktorej budú z úspechu projektu plynúť výhody.
Verejná diskusia
Plánovaná výstavba neďalekej baterkárne vyvolala v regióne polarizované reakcie. Časť verejnosti vyjadruje obavy z environmentálneho dopadu a zvýšenia nákladnej dopravy v oblasti.
Podobné reakcie však sprevádzali aj iné veľké investície na Slovensku, napríklad automobilky v Žiline a Nitre. „Koniec koncov, oba tieto regióny už patria k ekonomicky najsilnejším na Slovensku. Nič nové sa nerodí ľahko,“ komentoval situáciu Kováč.
Firma sa snaží aktívne komunikovať s verejnosťou prostredníctvom sociálnych sietí, kde zverejňuje detaily o technologických procesoch a spolupráci s odborníkmi.
Projekt recyklačného centra ShredCo v Šuranoch predstavuje významnú priemyselnú investíciu so širokým ekonomickým a environmentálnym dopadom.
Očakáva sa, že výstavba sa začne po úspešnom absolvovaní povoľovacích procesov a prevádzka by mohla byť spustená začiatkom roka 2026.
Komentáre